Jak rozpoznać i radzić sobie z bólem u dzieci?

Jak rozpoznać i radzić sobie z bólem u dzieci?

Ból jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka, również dzieci. Niestety, często trudno jest nam jako rodzicom lub opiekunom dostrzec cierpienie naszych pociech. Dzieci mogą mieć problem z wyrażeniem swojego dyskomfortu lub po prostu boją się powiedzieć o tym dorosłym. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby umiejętnie rozpoznawać objawy bólu oraz wiedzieć jak pomagać dziecku w jego przezwyciężaniu.

Rozpoznawanie bólu u dzieci

Dla większości osób oczywiste są objawy fizyczne towarzyszące bólowi – płacz, skurcze mięśni czy zmieniona mimika twarzy. Jednak u dzieci te symptomy mogą być mniej widoczne lub nawet zupełnie inne niż u dorosłych.

W przypadku niemowląt najważniejszym wskaźnikiem może być nadmierna pobudliwość i drażliwość dziecka oraz brak apetytu na jedzenie czy picie mleka matki.

U starszych już maluchów warto zwracać uwagę na ich zachowanie – jeśli nagle stają się bardziej marudni i wymagający albo przeciwnie – wycofani i unikają kontaktu z innymi, może to być sygnał odczuwanego bólu.

Warto również obserwować zmiany w zachowaniu dziecka – czy nie staje się bardziej ospałe lub na odwrót – nadmiernie pobudzone. Często też dzieci skarżą się na ból brzucha lub głowy, dlatego warto pytać je o dokładne miejsce dolegliwości i jak opisują ten ból.

Rodzaje bólu u dzieci

Ból u dzieci można podzielić na kilka rodzajów ze względu na przyczynę jego wystąpienia:

  • Ból fizyczny – najczęściej wynikający z urazu, kontuzji lub choroby. Może mieć charakter ostrej rany albo stały i tępy np. przy zapaleniu gardła czy uszu;
  • Ból emocjonalny – często trudniejszy do rozpoznania niż fizyczny ponieważ objawy mogą być mniej widoczne. Dziecko może cierpieć z powodu problemów w szkole, konflikty w rodzinie czy lęk przed czymś;
  • Ból psychosomatyczny – jest spowodowany przez silne emocje takie jak strach czy stres oraz przejawia się poprzez symptomy somatyczne (np. nudności).

Jak pomagać dziecku?

Kiedy już zauważymy, że nasze dziecko odczuwa ból, ważne jest abyśmy umieli mu pomóc. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny dolegliwości i ewentualnego podania odpowiedniego leku.

W przypadku bólu fizycznego możemy również wykorzystać metody naturalne takie jak masaż lub ciepłe okłady na bolące miejsca. Warto też zadbać o komfort psychiczny dziecka – zapewnić mu spokój oraz bliskość rodzica czy opiekuna.

Gdy mamy do czynienia z bólem emocjonalnym lub psychosomatycznym warto rozmawiać ze swoim dzieckiem i starać się rozwiązać problem razem. Jeśli jednak nie potrafimy sobie poradzić samodzielnie, warto szukać wsparcia u specjalisty np. psychologa dziecięcego.

Jak uniknąć bólu?

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z bólem u dzieci jest jego unikanie poprzez profilaktykę zdrowotną:

  • Zadbajmy o prawidłowe odżywianie naszego malucha – dieta bogata w warzywa i owoce dostarczy organizmowi potrzebnych witamin i minerałów;
  • Pamiętajmy także o regularnych badaniach kontrolnych u pediatry oraz szczepieniach chroniących przed chorobami;
  • Ważne jest również dbanie o higienę – częste mycie rąk i unikanie kontaktu z osobami chorymi pomogą uchronić dziecko od infekcji;
  • Nie zapominajmy także o aktywności fizycznej, która wzmacnia odporność organizmu oraz pozytywnie wpływa na samopoczucie naszego malucha.

Podsumowanie

Ból towarzyszy nam przez całe życie, jednak szczególnie ważne jest umiejętne radzenie sobie z nim w przypadku dzieci. Dzięki odpowiedniej obserwacji możemy szybko rozpoznać objawy bólu u naszych pociech i skutecznie im pomagać. Pamiętajmy też o profilaktyce zdrowotnej aby jak najmniej narażać nasze dzieci na dolegliwości bólowe. W razie potrzeby nie wahajmy się szukać wsparcia specjalisty – zdrowy i szczęśliwy maluch to przecież priorytet dla każdego rodzica.