Nawracający katar: Wszystko o alergicznym nieżycie nosa

Nawracający katar: Wszystko o alergicznym nieżycie nosa

Alergiczny nieżyt nosa, zwany również nawracającym katarem, jest jednym z najczęstszych schorzeń układu oddechowego. Dotyka on milionów ludzi na całym świecie i może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Często mylony jest z przeziębieniem lub grypą ze względu na podobne objawy, jednak jego przyczyną są reakcje alergiczne organizmu na substancje obce.

Przebieg choroby

Alergia to nadwrażliwość immunologiczna organizmu na określone czynniki zewnętrzne. W przypadku alergicznego nieżytu nosa dochodzi do wytworzenia IgE (immunoglobuliny E) w odpowiedzi na kontakt z uczulającymi substancjami takimi jak pyłki roślin, kurz czy sierść zwierząt. Te przeciwciała powodują uwalnianie histaminy oraz innych mediatorów zapalnych przez komórki tuczne znajdujące się w błonach śluzowych nosa.

W efekcie dochodzi do stanu zapalnego błony śluzowej nosa i jej obrzęku, co prowadzi do charakterystycznych objawów takich jak katar, swędzenie i łzawienie oczu oraz częste kichanie. Chociaż te symptomy mogą być bardzo dokuczliwe, to nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Jednak w przypadku nawracającego kataru może dochodzić do poważniejszych komplikacji takich jak zapalenie zatok czy astma oskrzelowa.

Diagnoza i leczenie

Aby postawić diagnozę alergicznego nieżytu nosa, konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu oraz wykonanie testów skórnych lub badań krwi w celu potwierdzenia obecności IgE. Następnie należy unikać kontaktu z uczulającymi substancjami oraz stosować odpowiednią terapię objawową.

Leki przeciwhistaminowe są najczęściej stosowane w celu zmniejszenia reakcji alergicznej organizmu na czynniki uczulające. Mogą być podawane doustnie lub jako spray do nosa. W przypadku nasilonych objawów można również sięgnąć po kortykosteroidy miejscowo działające, które zmniejszają obrzęk błon śluzowych i łagodzą stany zapalne.

W cięższych przypadkach choroby mogą być potrzebne zastrzyki immunoterapii polegającej na stopniowej desensytyzacji organizmu na określone alergeny poprzez regularną dawkę ich małych ilości przez kilka lat. Jest to jednak metoda czasochłonna i wymaga stałej kontroli ze strony lekarza specjalisty.

Zapobieganie nawrotom

Aby zmniejszyć ryzyko nawracającego kataru, należy unikać kontaktu z uczulającymi substancjami. W przypadku alergii na pyłki roślin warto monitorować poziom ich stężenia w powietrzu i unikać przebywania na świeżym powietrzu w czasie największego nasilenia. Jeśli jesteśmy uczuleni na sierść zwierząt, najlepiej ograniczyć kontakt z nimi lub stosować specjalne preparaty do usuwania alergenów.

Warto również zadbać o odpowiednią higienę nosa poprzez regularne płukanie solanką fizjologiczną oraz utrzymanie wilgotności pomieszczeń, co może zapobiec podrażnieniom błon śluzowych.

Podsumowanie

Nawracający katar to powszechny problem dotykający wielu osób cierpiących na alergię. Choć nie stanowi on bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, to znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i może prowadzić do poważnych komplikacji. Dlatego ważna jest szybka diagnoza oraz właściwe leczenie objawowe i profilaktyczne pod nadzorem lekarza specjalisty. Pamiętajmy także o eliminowaniu czynników wywołujących reakcję alergiczną oraz dbaniu o prawidłową higienę nosa jako skutecznego sposobu zapobiegania nawrotom choroby.